wartość koszyka: 0 pln ; ; dostawa od 10 pln, do darmowej dostawy brakuje 400 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
kod promocyjny
OK
Produkt   rozmiar cena ilość wartość rabat
dostawa od 10 pln, do darmowej dostawy brakuje 400 pln
do zapłaty: 0 pln
kod promocyjny
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Sygnalizatory brań na wędkę - Czujniki brań

Jesteś tradycjonalistą i nie przepadasz za wdrażaniem elektroniki do akcesoriów wędkarskich? Nie ma problemu. Mamy dla Ciebie serię mechanicznych sygnalizatorów brań, które poinformują Cię o ewentualnym braniu. Zapraszamy do zapoznania się ze specyfikacją każdego czujnika brań od Vimarco. W wędkarstwie co jakiś czas pojawia się nowy sprzęt mający ułatwić wędkowanie na różne metody. Takim ułatwieniem mają być również sygnalizatory brań, których zadaniem jest informowanie wędkarza o braniu, gdy ten jest oddalony od stanowiska lub skupiony na czymś innym. Sygnalizatory  brań dzielone są na mechaniczne i elektroniczne. Mechaniczne informują o braniu poprzez pokazanie zmiany naprężenia żyłki, a elektroniczne odbierają ruchy żyłki i podczas brania przekazują głośne dźwięki. Natomiast sygnalizatory brań z centralką powiadomi ą wędkarza o braniu, nawet wtedy gdy śpi w namiocie(np. karpiarza na nocnej zasiadce).

Czy warto zaopatrzyć się w sygnalizator brań?

Na licznych forach początkujący wędkarze proszą o podpowiedź jaki sprzęt zakupić. Wędkarstwo jest sportem, który wymaga bystrego wzroku, ale któremu można pomóc poprze zainstalowanie sygnalizatora brań na wędkę. Każdego roku rynek zaopatruje wędkarzy w coraz to bardziej wymyślne produkty jak sygnalizator brań na wędkę. Czujniki brań to idealne rozwiązanie przy ograniczonej widoczności w trakcie połowów gruntowych lub długiego przebywania na łowisku, gdy zmęczenie może wygrać z pasją wędkowania.

Czy wędkarz zdecyduje się na mechaniczne sygnalizatory brań?

W przypadku mechanicznych sygnalizatorów należy wziąć pod uwagę, że informują o dwóch rodzajach brań. W przypadku brania do przodu wybrany swinger lub hanger unosi się do góry, natomiast w przypadku brania wstecznego sygnalizator mechaniczny opada w dół. Warto zapamiętać, że swingery wyposażone są w obciążnik, dzięki któremu można odpowiednio napiąć linkę główną. Samą gramaturę obciążnika należy dostosować do odległości na jakiej łowimy.

Najbardziej popularne mechaniczne sygnalizatory

Swinger jest mechanicznym sygnalizatorem brań, który zbudowany jest z takich elementów jak: głowica, gdzie zlokalizowany jest klips służący do zaczepienia żyłki głównej, stelaż(ramię), na którym znajduje się obciążnik swobodnie przesuwany do naprężenia linki głównej, podstawa, dzięki której można przymocować swingera do sygnalizatora elektrycznego.
Czasami swingery posiadają także sprężynę z regulowaną siłą naciągu lub diodę świecącą, co jest przydatne w szczególności w nocnych połowach karpi. Z kolei hangery pełnią identyczna rolę jak swingery, lecz posiadają inną budowę. Różnica dotyczy przede wszystkim zastąpienia ramienia łańcuszkiem.

Czy warto zdecydować się na zakup sygnalizatorów?

Według opinii doświadczonych wędkarzy zakup swingerów ma uzasadnienie, jeśli ktoś łowi na wprost. Natomiast przy łowieniu na feedery jest on nieprzydatny. Przede wszystkim doświadczeni wędkarze odradzają zakupu początkującym jakiegokolwiek stojaka, gdyż są to tylko zbędne kilogramy, które będą rzadko używane. Dodatkowo doradzają zakupić sprzęt, który można rozbudować do kilku więcej(od 4 do więcej), a zasięg sprzętu sygnalizującego branie dźwiękiem może wynieść nawet 300 metrów, co jest przydatne, gdy namiot jest rozbity trochę dalej od łowiska i stanowisk wędkarza. Natomiast sygnalizatory brań z centralką pozwalają na udanie się na chwilowy odpoczynek do samochodu lub namiotu. Panel zwykle działa prawidłowo do 200 m(należy uwzględnić warunki atmosferyczne topograficzne rejonu). Taka centralka powinna być wodoodporna i działać w szerokim zakresie temperatur (od -20°C do 60°C). Odporność na wilgoć jest istotna, gdyż przepuszczanie wody ma zły wpływ na działanie baterii. Zakup sygnalizatorów dobrej jakości zapewnia użytkowanie na co najmniej kilka lat. Przede wszystkim sygnalizatory mają spełniać swoje zadanie, a nie być tylko wystawione na pokaz. Wędkarze starają się dostosować zakup sprzętu do swoich wymagań(w tym częstotliwości łowienia). Polecane są sygnalizatory brań różnych marek w zależności od własnych potrzeb.

Czy doświadczony wędkarz wskaże konkretną markę sygnalizatorów?

Zwykle sygnalizatory brań posiadają standardowy gwint , dzięki któremu pasuje do wszystkich podpórek. Niektóre z sygnalizatorów zostały wyposażone nawet w alarm antykradzieżowy, który zadziała po podniesieniu wędziska z sygnalizatora w trakcie włączonego alarmu i wyda głośny dźwięk alarmowy. Zwykle sygnalizatory elektroniczne posiadają również pamięć brań czy kolorowe diody, dzięki którym wiadomo na której wędce jest branie. Dodatkowo obudowa powinna być antypoślizgowa, aby zapobiec wyślizgnięciu się sygnalizatora z ręki. Zestaw różnych cech sprawia, że każdy sygnalizator jest inny i będzie odpowiadał różnym wędkarzom. Sygnalizatory brań opinie zbierają dobre nawet od bardzo doświadczonych wędkarzy jako sprzęt ułatwiający wędkowanie w pewnych warunkach. Dzięki zastosowaniu sygnalizatorów wędkarz zna kierunek brania czy jego siłę. Z kolei diody sygnalizacyjne przy czujnikach brań świetnie oświetlają drogę prowadzącą od namiotu do wędek. Wystarczy wyszukać sygnalizatory, które charakteryzują się jak najmniejszym poborem energii i starczą na co najmniej jeden sezon. Sygnalizator nie może przestać działać w trakcie jednego wyjazdu(nawet kilkudniowego).

Czy kierować się opiniami innych wędkarzy?

Obecnie istnieją liczne fora, na których poruszane są tematy związane z sygnalizatorami brań i to właśnie tam początkujący wędkarze kierują swoje zapytania odnośnie sprzętu potrzebnego do wędkowania. Sprzęt początkującego może być słabszy, mnie wyposażony, gdyż służy on do nauki i określania własnych potrzeb. Na podstawie takiego początkującego sprzętu można zbudować solidne wyposażenie dla bardziej doświadczonego wędkarza, który wie jaką metodą lubi łowić, wie z jakich łowisk korzysta i jakich ryb poszukuje. Dodatkowo ceny niektórych sygnalizatorów przekraczają możliwości finansowe zarówno początkujących jak i doświadczonych wędkarzy. Zawsze można wysłuchać opinii bardziej doświadczonych, którzy sygnalizatory brań uznają za sporą pomoc przy wędkowaniu. Wtedy też warto zapytać o używany sprzęt i jego trwałość oraz skuteczność połowów.